Swinging
       Golden
            Stream


Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Organizator:
Samorządowy Ośrodek
Kultury i Sportu
42-253 Janów ul. Częstochowska 1
tel. (34) 327-81-08 www.janow.pl

Patronat:
www.psjt.pl
Deklaracja PSJT

V Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Złoty Potok - odwołany

STRONA GŁÓWNA FESTIWAL AKTUALNOŚCI FESTIWAL PROGRAM FESTIWAL GALERIA FESTIWAL YOUTUBE FESTIWAL HISTORIA

PROGRAM FESTIWALU

Prowadzenie koncertów -Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

06.08.2011 - sobota

17.00 - Alexander's Ragtime Band

18.30 - Darek Ziółek Quartet

20.00 - Five O'Clock Orchestra

22.00 - Jam Session - Stajnia Wiking

07.08.2011 - niedziela

13.00 - Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet & Konrad Ligas (przy studni)

17.00 - K. K. Blues Band

18.30 - Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet & Konrad Ligas

20.00 - Five O'Clock Orchestra

Honorowy patronat
Wójt Gminy Janów

Patronat medialny

Patronat nad Festiwalem Hot Jazz Spring


Dyrektor Festiwalu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski jest inicjatorem i współorganizatorem kilku festiwali: 21-22.05.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Dixie Piknik, 28-29.05.2011 Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring, 06-07.08.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Swinging Golden Stream, 21.08.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Jazz nad Wartą.


Five O'Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. Od początku wzorem dla nich byli mistrzowie z Nowego Orleanu rodem: Joe "King" Oliver, Edward "Kid" Ory, Johnny Dodds, Louis Armstrong i inni wielcy. Przesłuchując nagrania przedstawiciel brytyjskiego "tradu", jak i rodzinnych czołowych odpowiedników z "Warsaw Stompers" Henryka Majewskiego na czele, sami wytrwale dążyli do ukształtowania własnej osobowości wykonawczej. Zespół zwraca uwagę nie tylko autentyzmem instrumentacji, stylowością brzmienia i wykonawstwa każdego z muzyków, lecz także doborem repertuarowym wzorowanym wyłącznie na tradycjach jazzu z Nowego Orleanu rodem. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 3 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. Na festiwalu "Old Jazz Meeting" w Iławie w roku 2009 zespoł otrzymał honorową Złotą Tarkę. Jest teraz obok legendarnego "Old Timers" Henryka Majewskiego jednym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie. Od września 2010 roku Five O'Clock Orchestra gra w nowym, dla współczesnego jazzu tradycyjnego dość nietypowym składzie. Skład zespołu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - lider, kornet, Siergiej Wowkotrub - skrzypce (sobota), Marek Rudnicki - klarnet (niedziela), Dymitr Markiewicz - puzon, Wojciech Kamiński - fortepian, Andrzej Nowicki - banjo, Eugeniusz "Kerry" Marszałek - kontrabas, Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew. W sobotę gość specjalny Ryszard Kwaśniewski - klarnet. W niedziele gość specjalny Agnieszka Mrożek - śpiew.


Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet

Zespół Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet powstał w 2009 r. w rezultacie współpracy częstochowskiego skrzypka Siergieja Wowkotruba z krakowskim Hot D'Jazz Trio w składzie: Jacek Serczyk - gitara, Tomasz Kobiela - gitara, Michał Rapka - kontrabas. Siergiej Wowkotrub jest to muzyk pochodzący z Ukrainy, ale od 19 lat na stale mieszkający w Polsce. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Obszerny repertuar artysty stanowią standardy gypsy swingu inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Siergiej Wowkotrub jest laureatem konkursów "Debiut w Jazzie Tradycyjnym" (Warszawa, 2005) oraz "Złotej Tarki" (OJM, Iława 2006). Współpracował z "Jazz Band Ball Orchestra" (Kraków), "Swing Workshop Wojtka Kamińskiego" (Warszawa), "Five O'Clock Orchestra" (Częstochowa) oraz Joscho Stephan (Mönchengladbach). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Francji, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt "Bix & Henryk" (2006), "Suita Nowoorleańska" (2007) a także wydał płytę swojego tria "Happy Times" (2007). Muzycy Hot D'Jazz Trio mogą poszczycić się współpracą z takimi artystami jak: Annie Hilsberg, Robert Matt (Yulara), Nigel Kennedy, Marek Sośnicki (Tamerlane), Aldona Jankowska, Ronald Anderssen, Gustav Lundgren, Ryszard Kwaśniewski (Old Metropolitan Band). Brali udział w wielu nagraniach jako muzycy sesyjni. Występowali na festiwalach m.in. Riverboat Jazz Festival (Dania), Jazz Festival Birmingham (UK), Jazz und Blues Tage Verden (Niemcy), Jazz Festival im. Louisa Armstronga Augustów, Jazz Festival Giżycko, Manu Summer Jazz Days Łódź, koncert na rzecz UNICEF w Wiedniu. Gościnnie wystąpi Konrad Ligas - akordeon.


Alexander's Ragtime Band

Popularny Warszawski zespół, grający "Happy Jazz" lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Założony w 1989r. przez muzyków popularnej niegdyś "Asocjacji Hagaw" (weteranów polskiego jazzu tradycyjnego), początkowo pod nazwą "The Warsaw Snipers". Od roku 1994 występuje pod nazwą "Alexander's Ragtime Band". W repertuarze zespołu bogaty wybór klasyki jazzowej z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, jak również wiele współczesnych utworów rozrywkowych, polskich i światowych. Skład zespołu: Jerzy Kuszakiewicz (Kusy) - trąbka, vocal. Zawodowo gra od wczesnych lat 60-tych. Od kilku lat wspomaga rodzime zespoły jazzu tradycyjnego. W zespole w roku 2007 zastąpił Włodzimierz Sadowskiego. Aleksander Michalski (Olo) - klarnet, sax alt. Przygodę z jazzem rozpoczął w latach 60-tych w Poznańskim zespole "Bardowie". W latach 70-tych był saksofonistą zespołu "ABC". Waldemar Wolski (Globus) – puzon. Od roku 1962 grał w zespole "Buddy Bolden's Band", wiele lat w "Asocjacji Hagaw", "Blues Fellows", "Vistula River Brass Band". Włodzimierz Halik (Tafta) - saksofon basowy. Z wykształcenia kontrabasista. Wiele lat grał w "Asocjacji Hagaw” jak również w międzynarodowych big bandach. Arkadiusz Nowak (Gzymsik) – banjo. Z wykształcenia skrzypek. W 1962 roku współtworzył zespół "Buddy Bolden's Band”. W zespole gra od 1989 roku a od 1992 roku kieruje zespołem.


Darek Ziółek Quartet

Zespół gra w składzie: Darek Ziółek - gitara basowa, Wojciech Kamiński - piano, Bogdan Kulik - perkusja, Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornet. Darek Ziółek zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami bluesowymi i jazzowym. W roku 2000 stworzył swój pierwszy autorski projekt: grupę D-Bass. W 1999 roku nagrał z Grzegorzem Kapołką płytę "Blue Blues",z udziałem m.in. Tomasza Stańki, nagrodzona tytułem "Najlepszej gitarowej płyty bluesowej 2001 roku". Rok później wydał pierwszą płytę solową "4 BASS", na której znalazło się 10 standardów jazzowych zagranych wyłącznie na gitarze basowej. Za tę płytę Darek otrzymał nagrodę specjalną czasopisma "Gitara i Bas". W 2005 roku nagrał płytę "3. Numer", uznaną za najlepszą gitarową płytę rockową. W roku 2007 wydał drugą autorską płytę "Voice'n'Bass". Bogdan Kulik - perkusista. Od roku 1978 pracował w Big Bandzie "Studio S-1 Polskiego Radia i Telewizji" Andrzeja Trzaskowskiego aż do rozwiązania orkiestry w 1992 r. Przez 15-cie lat był członkiem sekcji rytmicznej duetu fortepianowego "Marek i Vacek". Nagrywał i występował z całą czołówką ówczesnych gwiazd piosenki, muzyków i aktorów. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sekcyjny. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli. Czynny zawodowo, gra i nagrywa. Wojciech Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog. Zadebiutował w roku 1961, a już w 1965 zdobył główną nagrodę - Złotą Tarkę. Warszawscy Stompersi to był kolejny zespół, z którym współpracował Wojciech Kamiński. W roku 1965, wspólnie z trębaczem Henrykiem Majewskim, założył zespół Old Timers. Kolejne zespoły z którymi współpracował to Royal Rag, Big Band "Stodoła", Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi. W roku 1978 założył kolejny swój zespół Swing Workshop gra w Five O'Clock Orchestra. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli. Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor.


K. K. Blues Band

Zespół powstał w 1975r. Założycielami zespołu byli Krzysiek Krzywański i Janusz Kluczniak, dołączył do nich Henryk Penc i powstało trio "Ex Blues". Pierwszy występ odbył się na festiwalu w Erewaniu. Na podstawie wysłanych nagrań zaproszono ich do udziału w poznańskim festiwalu „Folk Blues Meeting”. W 1980 roku brali udział w przeglądzie zespołów muzycznych "Świdnik 81". W roku 1983 wystąpili w bluesowych debiutach "Rawa Blues 83". W latach 1987-89 zagrali "Czwartki Bluesowe" w kwartecie z Andrzejem Młodkowskim w Klubie Środowisk Twórczych w Filharmonii Częstochowskiej. Po 1990 roku działalność zespołu osłabła, każdy z muzyków wybrał inną muzyczną drogę, a jednak nie mogli żyć dalej bez bluesa i wspólnego grania, dlatego nastąpiła reaktywacja zespołu w 2009 roku. Skład zespołu powiększyli bardzo dobrzy muzycy: Andrzej Wardęga - perkusja, Jakub Konieczko - harmonijka ustna oraz Jacek Rozpędek - piano. Na koncertach spotykają się z dużą aprobatą i entuzjastycznym odbiorem słuchaczy. Ich repertuar to klasyka bluesa: B. B. King, W. Dixon, M. Waters, B. Guy i inni. W repertuarze można się doszukać żywiołowych kawałków blues - rockowych.


Jazz w Stajni Nauka gry na pianinie Hot Jazz Spring Impresariat, agencja artystyczna Five O'Clock Orchestra